Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ SKOCZ DO GÓRY
"Be faithful to that which exists within yourself."
Andre Gide

XIII Szkolne Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Biłgorajskiego w Szachach

 

W środę, 12 lutego br. do Aleksandrowa zawitało 100 najlepszych młodych szachistów naszego powiatu reprezentujących 22 szkoły. Był to już dwudziesty piąty turniej tej rangi (począwszy od 2002r.) organizowany przez Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Aleksandrowie.

Rywalizowano w sali weselnej przy Urzędzie Gminy w Aleksandrowie. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund, tempem po 10 minut dla zawodnika na rozegranie partii. Na podstawie klasyfikacji open wyodrębniono następujące kategorie wiekowe: IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ - dziewczęta ze szkół podstawowych (11 uczestniczek), chłopcy ze szkół podstawowych (20), GIMNAZJADA - dziewczęta z gimnazjów (11), chłopcy z gimnazjów (36), LICEALIADA - dziewczęta ze szkół ponadgimnazjalnych (7), chłopcy ze szkół ponadgimnazjalnych (15). Najliczniej reprezentowanymi miejscowościami były: Tereszpol Kukiełki i Aleksandrów. Do regulaminu wprowadzono tzw. buforowanie polegające na nie kojarzeniu ze sobą zawodników z tej samej szkoły.

W zawodach rozegranych przed rokiem, zwycięzcami poszczególnych kategorii wiekowych zostali (kolejność od najmłodszych): Małgorzata Muszyńska (SP Biszcza), Hubert Mucha (SP 3 Biłgoraj), Karolina Kornik (Gim. 1 Biłgoraj), Marcin Surmacz (Gim. Aleksandrów), Justyna Bielak (LO im. ONZ), Konrad Michoński (ZSBiO).

Mimo, że uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego powiatu są widoczni w rozgrywkach rangi wojewódzkiej, to w turnieju aleksandrowskim faworytów dopatrywano się w graczach ponadgimnazjalnych. Trzeba przyznać, że najbardziej doświadczeni zawodnicy wcale nie mieli łatwo. Zaciekły opór stawiali szczególnie bracia: Adrian, Konrad i Hubert Mucha (MZS Biłgoraj) oraz gimnazjaliści z Aleksandrowa (brązowy zespół grudniowej gimnazjady wojewódzkiej). Już w pierwszej rundzie sensacyjnej porażki z Mateuszem Szponarem (SP Biszcza) doznała utytułowana Klaudia Tryka (ZSZiO). Po trzech rundach bez strat punktowych pozostawali: Konrad Michoński (ZSBiO), Konrad Mucha (SP 3 Biłgoraj), Łukasz Tryka, Mateusz Kotwis, Paweł Stępień, Beniamin Bystrzyński (wszyscy RCEZ), Dominik Czerniak, Patryk Surmacz, Robert Rataj, Andrzej Solak (wszyscy Gim. Aleksandrów) i Dominika Kimak (LO im. ONZ). W piątej rundzie los (program) skojarzył czterech liderów; wygrane Konrada Michońskiego z Pawłem Stępniem oraz Łukasza Tryki z Dominikiem Czerniakiem doprowadziły zwycięzców do boju o turniejowy prymat. Szlagier szóstej rundy (Ł. Tryka- K. Michoński) zakończył się remisem. Przed ostatnią runda grupa pościgowa (B. Bystrzyński, D. Kołdyj, D. Czerniak, B. Bielak, M. Żelazko, K. Mucha i R. Jarosławski) zbliżyła się na odległość 0,5 pkt. O miejscach na podium zadecydowały zwycięstwa K. Michońskiego nad B. Bystrzyńskim, D. Kołdyja z Ł. Tryką oraz młodziutkiego K. Muchy z M. Żelazko.

Ostateczna kolejność w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej: 1. Michoński Konrad 6,5 pkt. 2. Kołdyj Damian (obaj ZSBiO)6 pkt.;3. Mucha Konrad (SP 3 Biłgoraj) 6 pkt.; 4. Tryka Łukasz (RCEZ) 5,5pkt.; 5. Czerniak Dominik 5,5pkt. 6. Pisklak Damian(obaj Gim. Aleksandrów) 5,5 pkt.; 7..Kotwis Mateusz 5,5 pkt.,8. Bielak Bartłomiej 5,5 pkt.; 9. Jarosławski Robert 5,5 pkt.; 10. Stępień Paweł (wszyscy RCEZ) 5 pkt.

 Medaliści poszczególnych klasyfikacji: Dziewczęta ze szkół podstawowych: 1. Muszyńska Małgorzata (SP Biszcza) 3 pkt.; 2. Różańska Ada (SP Aleksandrów) 3 pkt.; 3. Strzałka Magdalena (SP Tereszpol Kukiełki) 2,5 pkt. Chłopcy ze szkół podstawowych: 1. Mucha Konrad 6 pkt. 2. Mucha Adrian (obaj SP 3 Biłgoraj) 4,5 pkt. 3. Tryka Rafał (SP Biszcza) 4 pkt.; Dziewczęta z gimnazjów: 1. Kornik Karolina (Gim. 1 Biłgoraj) 5 pkt.; 2. Kurzyńska Klaudia 4 pkt.; 3. Zubala Julia (obie Gim. Tereszpol Kukiełki) 4 pkt.; Chłopcy z gimnazjów: 1. Czerniak Dominik 5,5 pkt.; 2. Pisklak Damian5,5 pkt.; 3. Surmacz Patryk 5 pkt (wszyscy Gim. Aleksandrów). Dziewczęta ze szkół ponadgimnazjalnych: 1. Tryka Klaudia (ZSZiO) 5 pkt. 2. Kimak Dominika 3,5 pkt. 3. Bąk Angelika (obie LO im. ONZ) 3,5 pkt.; Chłopcy ze szkół ponadgimnazjalnych: 1. Michoński Konrad (ZSBiO) 6,5 pkt. 2. Kołdyj Damian (ZSBiO) 6 pkt.; 3. Tryka Łukasz (RCEZ)5,5 pkt. Sędziowali: Albin Jaworski oraz niżej podpisany. Szczegółowe wyniki turnieju zostały zamieszczone na http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_853/  W zawodach wzięły udział następujące szkoły: SP Aleksandrów, SP 1 Biłgoraj, SP 3 Biłgoraj, SP Biszcza, SP Józefów, SP Tarnogród, SP Tereszpol Kukiełki, Gim. Aleksandrów, Gim. 1 Biłgoraj, Gim. 2 Biłgoraj, Gim. 3 Biłgoraj, Pow. Gim. Biłgoraj, Gim. Biszcza, Gim. Frampol, Gim. Józefów, Gim. Obsza, Gim. Tereszpol Kukiełki, LO im. ONZ, RCEZ, ZSBiO, ZSZiO, LO Józefów.

Artur Kimak