Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ SKOCZ DO GÓRY
"Be faithful to that which exists within yourself."
Andre Gide

Pierwsze efekty projektu „Młodzi po sukces”

W bieżącym roku szkolnym 2013/2014 Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Aleksandrowie korzysta z pomocy Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Społeczny, Program Operacyjny Kapitał Ludzki).

Stało się tak w efekcie skutecznego wniosku o dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych. Cel naszego projektu jest zbieżny z wytycznymi nakreślonymi przez Instytucję Pośredniczącą (Departament Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie) dla części regionalnej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki:

Nr i nazwa Priorytetu: IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.

Nr i nazwa Działania: 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług świadczonych w systemie oświaty.

Nr i nazwa Poddziałania: 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.

 

Nasza szkoła realizuje następujące dodatkowe zajęcia pozalekcyjne wspierające proces dydaktyczny dla poszczególnych grup uczniów (czas trwania projektu: 1.09.2013r.-30.06.2014r.):

- zajęcia z pedagogiem (od 15 października 2013r.),
- zajęcia obligatoryjne z matematyki (od 2 grudnia 2013r.),
- zajęcia obligatoryjne z języków obcych (j. rosyjski od 17 października 2013r.),
- zajęcia obligatoryjne z języków obcych (j. angielski od 13 grudnia 2013r.),
- zajęcia wyrównawcze z j. polskiego (od 2 grudnia 2013r.),
- zajęcia wyrównawcze z matematyki (od 2 grudnia 2013r.),
- zajęcia wyrównawcze z informatyki (od 3 grudnia 2013r.),
- zajęcia wyrównawcze z języków obcych (j. rosyjski - od 14 października 2013r.),
- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla uczniów z opiniami PPP (od 2 grudnia 2013r.),
- zajęcia rewalidacyjne dla uczniów z orzeczeniami PPP (od 2 grudnia 2013r.),
- zajęcia matematyczne rozwijające zainteresowania uczniów uzdolnionych (od 2 grudnia 2013r.),.
- zajęcia szachowe (od 30 września 2013r.),
- zajęcia polonistyczne rozwijające zainteresowania uczniów uzdolnionych (od 4 grudnia 2013r.),.
- zajęcia przyrodnicze rozwijające zainteresowania uczniów uzdolnionych [biologia (od 5 grudnia 2013r.),
geografia (od 4 grudnia 2013r.),
fizyka (od 5 grudnia 2013r.),
chemia (od 2 grudnia 2013r.)].
- zajęcia z języków obcych ( j. rosyjski) dla uczniów uzdolnionych (od 30 września 2013r.),
- zajęcia z języków obcych ( j. angielski) dla uczniów uzdolnionych (od 6 grudnia 2013r.),
- zajęcia dla uczniów uzdolnionych rozwijających zainteresowania historyczne (od 27 września 2013r.).
- zajęcia muzyczno-wokalne dla uczniów uzdolnionych (od 24 września 2013r.),
- zajęcia z przewodnikiem PTTK (od 4 października 2013r.),
- zajęcia sportowych dla uczniów uzdolnionych (zespołowe gry sportowe – od 26 września 2013r.),

 

 Ponadto przewidziane są:

- 4 wyjazdy narciarskie (biegowe, zjazdowe)

- 3 wycieczki rowerowe

- 3 wyjazdy do placówek kultury wysokiej (filharmonia – 24 stycznia 2014r., teatr – 8 marca 2014r., muzeum – 1 kwietnia 2014r.)

 

Od stycznia 2014r. rozpoczną się projektowe zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego.

Oprócz finansowania przez POKL zajęcia dydaktycznych, nasza placówka została doposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne [m.in. zakup zestawów interaktywnych = 2 x (tablica interaktywna + laptop + projektor)] celem uatrakcyjnienia i uskutecznienia zajęcia dydaktycznych.

Realizacja projektu (oparta o bazę lokalową szkoły) przyczynia się do wzrostu nakreślonych przez UE uczniowskich kompetencji kluczowych:

  • porozumiewanie się w języku ojczystym
  • porozumiewanie się w językach obcych
  • kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
  • kompetencje informatyczne
  • umiejętność uczenia się
  • kompetencje społeczne i obywatelskie
  • inicjatywność i przedsiębiorczość
  • świadomość i ekspresja kulturalna

Widoczne są pierwsze efekty uczestnictwa uczniów Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Aleksandrowie w projekcie „Młodzi po sukces”. Zajęcia finansowane przez POKL w dużej mierze przyczyniły się do jesiennych bardzo wszechstronnych osiągnięć uczniów.

Dziewczęcy zespół muzyczno-wokalny „Adjaśki” zdobył wyróżnienie w Eliminacjach Rejonowych XX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika, które odbyły się 14 grudnia 2013r. w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Osiągnięcie jest bardzo okazałe, gdyż przed publicznością i jury zaprezentowało się aż 50 tzw. podmiotów wykonawczych, czyli zespołów, chórów, duetów i solistów. Szczegóły: http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/43904/krasnobrod-po-festiwalu-koled-i-pastoralek-kto.html.

Najlepsi szachiści szkoły rozegrali aż cztery turnieje pozaszkolne (Biłgoraj, Leżajsk, UG Aleksandrów, Tomaszów Lubelski). Podczas XIII Szkolnych Drużynowych Mistrzostw Powiatu Biłgorajskiego drużyny Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Aleksandrowie zajęły I (awans na zawody wojewódzkie) i II miejsce (skład: Andrzej Solak, Szymon Michoński, Marcin Surmacz, Oliwia Koszarna), (wyniki szczegółowe:http://www.lzszach.lublin.pl/wyniki/2013/pow_bilg_gim/), a w Gimnazjadzie Wojewódzkiej w Szachach – bardzo dobre III miejsce (skład drużyny: Damian Pisklak, Dominik Czerniak, Patryk Surmacz, Ewelina Harasiuk). Szegółowe wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2013/tdr_6185/ Ponadto Dominik Czerniak uplasował się na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji do lat 18 Grand Prix Lubelszczyzny (turniej rozegrany w Biłgoraju). Wyniki szczegółowe; http://www.lzszach.lublin.pl/wyniki/2013/gp_lub_bilgoraj/ W turnieju Mikołajkowym w Leżajsku najlepiej z naszych zawodników wypadł Damian Pisklak (VII miejsce). Wyniki szczegółowe: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2013/ti_5583/.

 

Pierwsza drużyna zawodów powiatowych.

 

Druga drużyna zawodów powiatowych (po prawej).

 

 

Wymowna mina przeciwnika podczas meczu ostatniej rundy gimnazjady wojewódzkiej (po prawej P. Surmacz).

 

Wojewódzki brąz dla młodych szachistów z Aleksandrowa!

 

Jesień udana była również dla sportowców, którzy zrealizowali już pokaźną objętością zajęcia projektowych. Na największe słowa uznania zasługuje wyczyn pary Szymon Michoński - Piotr Kuźniar, która zdobyła mistrzostwo powiatu, wicemistrzostwo rejonu i V miejsce w Gimnazjadzie Wojewódzkiej w Badmintonie. Z kalendarza SZS, ze sportowych gier zespołowych (główna tematyka zajęć projektowych) rozegrano jak dotąd jedynie turnieje koszykarskie. Zespoły dziewcząt i chłopców Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Aleksandrowie wygrały zawody międzygminne. Następnie chłopcy przywieźli mistrzostwo powiatu z nowoczesnej biłgorajskiej hali OSiR (powiatowy finał dziewcząt odbędzie się 8 stycznia 2014r.). Skład aleksandrowskich koszykarskich mistrzów powiatu: Kotwica Bartłomiej, Michoński Andrzej, Swacha Przemysław (wszyscy klasa IIIb), Rataj Robert, Ostasz Adrian (obaj kl. IIIa), Kuźniar Piotr, Chmura Damian, Borowiec Andrzej (wszyscy klasa IIb), Michoński Szymon, Surmacz Marcin, Surmacz Jakub, Wasąg Bartłomiej (wszyscy kl. IIa).

 

Dużą wiedzą popisali się uczniowie uczęszczający na poniedziałkowe zajęcia projektowe rozwijające zainteresowania historyczne. Julia Muca (IIa) i Damian Chmura (IIb) uzyskali kwalifikacje na szczebel rejonowy ogólnopolskiego konkursu historycznego im. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej.”

 

Damian Chmura i zasłonięta Julia Muca przed wejściem na salę.

 

Nasi uczniowie już na sali konkursowej.