Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^ SKOCZ DO GÓRY
"Be faithful to that which exists within yourself."
Andre Gide

Filmowe pogwarki

„Filmowe pogwarki” to projekt edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany w ramach programu "Ojczysty dodaj do ulubionych" Narodowego Centrum Kultury. Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie jako jedna z ośmiu w Polsce została zakwalifikowana do niego i  tak się zaczęła nasza przygoda z animacją.

W działania projektowe bardzo aktywnie zaangażowała się ponad dwudziestoosobowa grupa młodzieży głównie z klasy I „b”  naszego gimnazjum.

Została wybrana opowieść o powstaniu Aleksandrowa, która od zawsze funkcjonowała w naszej tradycji. Było planowanie działań i rozdzielanie ról. Szybko powstały zespoły, które szczególnie zainteresował wybrany obszar. Zarysowały się więc składy: dokumentalistów, scenografów, poszukiwaczy legend, dziennikarzy. Kilka grup zaopatrzonych w telefony komórkowe albo aparaty fotograficzne oraz w notes i długopis wyruszyło do najstarszych mieszkańców Aleksandrowa w poszukiwaniu legend. Nagrywali oni skrzętnie dawne opowieści snute gwarą przez seniorów. Spotkania wywarły duże wrażenie na młodzieży. Młodzież zebrała także dawne piosenki ludowe, które śpiewa Ludowy Zespół Śpiewaczy "Aleksandrowiacy". Wzbogaciły one ścieżkę dźwiękową filmu.

Kolejny etap projektu to warsztaty, które przeprowadziła Angelika Ochendowska z Fundacji Akcja Animacja. Przez dwa dni młodzi ludzie poznawali tajniki tworzenia filmu animowanego. Na początku obejrzeli trochę przykładowych animacji. Następnie, po ustaleniu wstępnego scenariusza, zabrali się do działania. Kilka dziewczynek malowało tła pod animację, część osób zajęła się wymyślaniem treści na plansze z napisami. Największa część grupy lepiła z plasteliny: bohaterów, drzewa, różne zwierzęta. Parę osób zrobiło próbne filmy z kredkami i książkami, dzięki czemu łatwiej było im później pracować przy właściwej animacji. Potem przyszedł czas na montowanie.

Legenda, na podstawie której młodzież tworzyła animację  mówi, że kiedyś wszędzie w miejscu Aleksandrowa były lasy, ale przyszedł huragan  i zrobił miejsce dla powstałej później osady. Nieważne jaka jest prawda, istotne jest to, żeby pamiętać o takich historiach, być dumnym ze swojego pochodzenia i przekazywać takie legendy dalej.

W dniu 24 października odbyła się uroczystość podsumowująca projekt.  Wzięli w niej udział uczestnicy projektu, rodzice, młodzież z gimnazjum, władze gminy i mieszkańcy Aleksandrowa. Młodzież  przedstawiła informację z realizacji projektu, która wzbogacona była o prezentację multimedialną. Następnie wystąpił Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”, który zaprezentował piosenki ludowe i  scenkę "Kręć się wrzeciono". Potem nastąpił główny punkt programu czyli prezentacja filmu animowanego „Legenda o powstaniu Aleksandrowa”.

Dla wszystkich zebranych babcie i mamy uczestników przygotowały smakowite racuchy a panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie Trzecim tradycyjny smalec z chlebem. Dziewczęta w strojach ludowych częstowały tymi specjałami uczestników spotkania.

Wartościowe jest to, że  młodzi ludzie podczas działań projektowych mogli odkrywać swoje talenty. Organizatorów i uczestników mile zaskoczyły więzi, które zaczęły się rozbudowywać podczas wspólnie wykonywanych zadań. Rozkwitły nowe przyjaźnie, wyłonili się liderzy. Młodzież odkrywała naszą aleksandrowską gwarę i kulturę ludową, która kształtowała się od początków istnienia wsi, a efektem tych działań był filmik animowany.